Vladimir Andrić (1944)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vladimir Andrić (1944)  (Pročitano 19920 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Novembar 16, 2014, 04:32:05 pm »

**

VLADIMIR ANDRIĆ
(Obrenovac, 25.10.1944)

Vladimir Andrić, pisac, pozorišni i filmski reditelj

BIOGRAFIJA

Vladimir Andrić - Lale rođen je 25. oktobra 1944. godine u Obrenovcu. Osnovnu školu završio je u Obrenovcu, gimanziju u Valjevu (1963.) a filmsku režiju diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u klasi profesora Huga Klajna u Beogradu. Od 1968. godine je radio u redakciji dečje programa Televizije Beograd. Od svoje dvadesete godine piše i režira, ali je još kao gimnazijalac objavljivao pesme u valjevskom "Napredu", beogradskom "Studentu" i šabačkom časopisu "Ustvari". U drugom razredu gimnazije radi dramatizaciju i režiju "Gradinara" Rabindranata Tagore, a godinu dana kasije režira i glumi u predstavi "Kapetan Džon Piplfoks" Dušana Radovića. Na festivalu poezije "Beli narcis" na Divčibarama dobija 1963. godine nagradu. Kao pisac i reditelj počinje da sarađuje na radiju 1965. godine, a na televiziji 1965. godine, a kao student druge godine radi televizijske emisije "Ime i prezime" i "Prozor". Pisac je dijaloga u filmu "Sedmi kontinet" Dušana Vukotića, u Rasovom pozorišnom igralištu. Sa Mišom Radovojevićem realizuje predstavu "Nipošto, nipošto". Tih godina časopis "Delo" mu objavljije pesme. Napisao je dvadesetak radio drama. Najpoznatije su: "Veliko leto" (izvođena u Švajcarskoj, Mađarskoj i Nemačkoj i nagrađena na Festivalu radija u Ohridu), "Kuća sa verandom", "Sveska nad sveskama", "Zmaj Ognjen", "Ima li brdskih slonova". Od 1966. godine autor je emisije "Dobro jutro deco" na Prvom programu Radio Beograda i stalni saradnik emisije "Veseli utorak". Od 1993. godine kompletan je autor i voditelj emisije za tinejdžere na talasima Radio Beograda "U svim pravcima". Na televiziji je realizovao veliki broj dokumentarnih i igranih dramskih programa. Najpoznatije dokumentarne emisije su: "Biografije" (1969.), "Junak našeg detinjstva" (1969.), "Dom u kome živim" (1970.). Urednik je i autor songova u seriji "Priče iz Nepričave" (1984.), pisac i reditelj serije "Daj mi krila jedan krug" (1985.) i urednik i autor više od stotinu emisija serije "Laku noć deco" (1989—1996.) i epizora serijala "Pustolov".

Režirao je veliki broj televizijskih drama, od kojih su najpoznatije: "Šešir profesora Koste Vujića" Milovana Vitezovića (1972.), "Ratnički talenat" Živojina Pavlovića (1975.), "Nagrada godine" Slobodana Šnajdera (1977.). U pozorištu je odigrano šest njegovih drama: "Detektivsko srce" (Pozorište mladih, Scena "Avgust Cesarec" Zagreb, 1975.), "Ana voli Milovana" (Pozorište "Boško Buha" Beograd, 1971.), "Muzikant i princeza" (Malo pozorište Beograd, 1984, Pozorište lutaka Niš, 1986.), "Ko se šunja iza žbunja" (Narodno pozorište Šabac 1990. i Narodno pozorište Sombor 1992.), "Pustolovina zmaja Ognjena" (Narodno pozorište Šabac 1991.), "Smejaonica" (Scena "Đuro Salaj" Beograd, 1991.). Imao je više režija u pozorištima u Beogradu, Somboru i Šapcu. Bio je domaćin Zmajevih dečjih igara 1995. godine.

Dobitnik je većeg broja nagrada za filmsku i pozorišnu režiju. Nagrade "Politikin zabavnik", "Neven", "Zmajeve dečje igre" i "Zlatni ključić" samo su potvrdile Andrićev kreativni angažman u oblasti dečje književnosti. Nagrada za najbolju dečju knjigu u 2006. godini pripala je njegovoj zbirci pesama i priča "Daj mi krila jedan krug". Nagradu "Zlatni ključić" koju za dečje stvaralaštvo dodeljuje organizator međunarodnog festivala poezije "Smederevska pesnička jesen" dobio je 2007. godine. Živi i stvara u Obrenovcu.

Objavio je 13 knjiga, od kojih su neke doživele i više izdanja. U periodičnim publikacijama, mahom onima koje prezentuju dela književnika za decu, objavljivao je svoja dela. Najčešće i najviše je objavljivao u časopisima: "Mali Neven", "Neven", "Detinjstvo", "Mons Aureus", "Zagratka", "Ulaznica", "Politika". Kako je ova bibliografija i zavičajnog karaktera, od posebnog značaja su književni prilozi Vladimir a Andrića koji su objavljeni u književnom almanahu "Palež" koji objavljuje Književni klub Obrenovac od 2001. godine. U svim do sada objavljenim almanasima Vladimir Andrić je zastupljen književnim prilozima u stalnim rubrikama: Književnost za decu, Poezija i Književna kritika. Veliki je broj književnih antologija za decu u kojima je Vladimir Andrić zastupljen. Ova bibliografija donosi popis 53 antologije koje su sastavljaču bile dostupne.

AUTORSKA DELA

1
Берба ушију: књижевна сваштара за децу / Владимир Андрић ; [илустрације Александар Жужа] . — Зрењанин : Градска народна библиотека "Жарко Зрењанин", 2007.(Зрењанин : Градска народна библиотека "Жарко Зрењанин") . — 117 стр. : илустр. у бојама; 21 cm. — (Библиотека Књижевност за децу и омладину; књ. бр. 58)
Тираж 2.000. — О писцу: стр. 117. - С а д р ж а ј: [Песме] (5-58). — Пустолов (59-89): Да, то сам ја (61—62); Вазна у праху (63—65); Пустолов полетарац (66-69); Каркаџуме појео (70—74); Слушају ли гусари своје маме (75—78); Гост са звезда (79—83); Златни краставци (84—89). — Из бележнице трећеразредног основца (91—116): Дозволите да се представим (93—94); Крај школске године (95—96); Ја као спортиста (97—98); Да ли грашак цвета(99—100); Зјала и пундравци (101—102); Мајсторисање (103—104); Дијета(105—106); Напред у дивљину (107—108); Зашто нисмо постали Робинзони(109—110); О детелини (и о свему осталом) (111—112); Како сам био невидљиви дечак (113—114); Шта сам доживео на распусту (115—116). О писцу (117).
ISBN 978-86-7284-093-3 (картон)
821.163.41-93-14
821.163.41-93-32

2
Večernji slon / Vladimir Andrić ; u ovoj knjizi izlaže svoje crteže Dušan Dimitrov . — Novi Sad : Dnevnik, 1987.(Bački Petrovac : Kultura). — 74str. : ilustr. ; 20 cm. — (Detinjstvo; 89)
Tiraž 3000.
821.163.41-93-14

3
Дај ми крила један круг / Владимир Андрић ; [илустровали Милан Павловић, Ивица Стевановић, Коста Миловановић] . — 1. изд. — Београд : Креативни центар, 2006. (Београд : Quadra graphic) . — 85 стр. : илустр. ; 27 cm
Тираж 2.000.
ISBN 86-7781-490-6
821.163.41-93-1

4
Дај ми крила један круг / Владимир Андрић ; [илустровали Милан Павловић, Ивица Стевановић, Коста Миловановић] . — 2. изд. — Београд : Креативни центар, 2008.(Београд : Публикум) . — 85 стр. : илустр. ; 27 cm
Тираж 2.000.
ISBN 978-86-7781-490-8 (картон)
821.163.41-93-1

5
Две обале: (козја љубавна прича) / Владимир Андрић ; [илустрације Гордана Поповић-Крно, Биљана Табачки] . — Београд : Мало позориште "Душко Радовић", 1997.(Београд : Дизајн студио) . — 77 стр. : илустр. ; 21 цм
Слика аутора. — Тираж 100. — Белешка о аутору: стр. 77.
821.163.41-93-2

6
Замало да ме попију мачке: књижевне разнолије / Владимир Андрић . — Смедерево : Међународни фестивал поезије "Смедеревска песничка јесен", 2006.(Смедерево : Newpress) . — 142 стр. : фотогр. ; 21 cm. — (Библиотека Златни кључић; књ. 13)
Ауторова слика. — На прелим стр: XXXVII Међународни фестивал поезије "Смедеревска песничка јесен". — Тираж 500. — О писцу: стр. 139.
ISBN 86-84201-23-X (брош.)
821.163.41-93-1
821.163.41-93-32

7
Кроз гудуре Обреновца / Владимир Андрић; илустровао Коста Здравковић . — Београд : Креативни центар, 2004.(Београд : Публикум) . — 99 стр. : илустр ; 23 cm
Тираж 3.000.
ISBN 86-7781-285-7 (брош.)
821.163.41-93-32

8
Napred plavi smeđi i crni/ Vladimir Andrić ; [ilustracije Dušan Petričić] . — Novi Sad : Izdavački centar RU "Radivoj Ćirpanov", 1981. — 83 str.: ilustr. ; 20 cm. — (Edicija Detinjstvo; 52)
821.163.41-93-14

9
Novogodišnji pokloni / Vladimir Andrić . — Gornji Milanovac : Dečje novine, 1975. (Gornji Milanovac: Dečje novine; Kragujevac: "Nikola Nikolić") . — 74 str. ; 24 cm. — (Biblioteka Amaterska scena. Serija Đačka scena. Kolo 3; 4)
Tiraž 2 000.
821.163.41-93-2

10
Писма из першуна: Изабране песмице и приче / Владимир Андрић ; [илустрације Радослав Зечевић] . — Београд : Просвета, 1997.(Београд : Војна штампарија) . — 108 стр. : илустр. ; 20 цм
Тираж 1000.
ISBN 86-07-01154-5
821.163.41-93-1
821.163.41-93-32

11
Пустолов / Владимир Андрић ; [илустрације Анри Русо ; фотографије Милорад Исаиловић ; колажи Драган Инђић] . — [1. изд.] . — Београд : Радио-телевизија Србије, 2001.(Београд : Чигоја штампа) . — 124 стр. ; 21cm. — (Едиција ТВ полица) (Библиотека Дечја књига; књ. 1)
Тираж 1000. — Белешка о писцу: стр. 123. — О сликару / Патриција Анђелковић: стр. 124.
ISBN 86-8173-17-6 !
821.163.41-93-32

12
Пустолов / Владимир Андрић ; [илустрације Анри Русо ; фотографије Милорад Исаиловић ; колажи Драган Инђић] . — [2. изд.] . — Београд : Радио-телевизија Србије, 2002.(Београд : Чигоја штампа) . — 124 стр. : илустр. ; 21 cm. — (Едиција ТВ полица) (Библиотека Дечја књига; књ. 1)
Тираж 1000. — Белешка о писцу: стр. 123. - О сликару / Патриција Анђелковић: стр.
124.
ISBN 86-81733-20-6
821.163.41-93-32

13
Пустолов / Владимир Андрић ; [слике Анри Русо ; фотографије Милорад Исаиловић ; колажи Драган Инђић] . — 3. изд. — Београд : Радио-телевизија Србије, 2003.(Београд : Чигоја штампа) . — 124 стр. , [4] листа с таблама : илустр. ; 21 cm. — (Едиција ТВ полица) (Библиотека Дечја књига; књ. 1)
Тираж 1.000. — Белешка о писцу: стр. 123. — О сликару: стр. 124.
ISBN 86-81733-25-7 (брош.)
821.163.41-93-32

14
Пустолов / Владимир Андрић; [слике Анри Русо; фотографије Миодраг Исаиловић; колажи Драган Инђић]. — 4. изд. - Београд: Радио-телевизија Србије, 2009 (Београд: Штампарија РТС). — 124 стр., [4] листа с таблама : илустр.; 21 cm. — (Едиција ТВ полица) (Библиотека Дечја књига; књ. 1)
Тираж 1.000. - Белешка о писцу: стр. 123. — О сликару: стр. 124.
ISBN 978-86-81733-74-5
821.163.41-93-32

15
Sveska nad sveskama / Vladimir Andrić . — [S. l.: s. n., 1975.] ([s. l.: s. n.]) . — 27 str. : ilustr. ; 20 cm

16
Срце на зиду / Владимир Андрић ; [цртежи и вињете Драгана Лацмановић] . — Београд : Српска књижевна задруга, 1988. (Београд : Штампарија Култура) .— 108 стр. : илустр. ; 21 цм. — (Књиге за децу и одрасле; 21)
Тираж 1000. — Белешка о писцу: стр. 105.
ISBN 86-379-0071-2 (Карт.)
821.163.41-93-1

17
У пролазу: збирка дечјих песама са Ђачких песничких сусретања 2005. године / са младим песницима се дружио Владимир Андрић ; избор песама Мирјана Ђукановић ; илустрације Владимир Магделинић . — Београд : Пријатељи деце Звездаре, 2005.([Београд] : Граф-арт) . — 94 стр. : илустр. ; 21 cm. — (Едиција Дечја посла; књ. 5)
Тираж 300.
ISBN 86-903697-3-2 (брош.)
821.163.41-1-053.2(082.2)

BIOBIBLIOGRAFIJA VLADIMIRA ANDRIĆA
Autor: Ivana Janošević
(neobjavljeni rukopis iz 2007)

Deo teksta preuzet iz Bibliografije Vladimira Andrića | Biblioteka Obrenovac
Fotografija: Politika, 2007
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Novembar 16, 2014, 04:40:04 pm »

**
Poezija za decu Vladimir Andrić
ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU | Priredio Dušan Radović

DRANGULIJA

Tavan krije starudije,
po tavanu dete rije,
tumba korpe i kutije
— traži čudne drangulije.

Tako kopa, cunja, šnjura,
kad pronađe, vikne — ura!
iz prašine drangulija
kao malo sunce sija.

Na dnu malog dečjeg džepa
drangulija svetli lepa,
od nje nema većeg blaga,
dobija se od nje snaga.

Da se čuva, trampi, krije
i sigurnost da ulije
— pogodnije ništa nije
od čudesne drangulije.

Pare nude parajlije,
od metala i hartije,
ali ništa vredno nije
jedne lične drangulije.

Kolko vredi drangulija
— to zna samo dečurlija.
Drangu, drangu, drangulija,
mome srcu najmilija.

DAJ MI KRILA JEDAN KRUG

More ima barku,
jedro i ktarku.
More, more, budi drug
— daj mi barku jedan krug!
Tako mi se baza
širom morskih staza . . .

Lasta ima krila,
— leti sve do Nila.
Lasto, lasto, budi drug
— daj mi krila jedan krug!
Da obiđem lug,
da odem na jug . . .

Kad mrav zrno sruši
čuju zečje uši.
Zeče, zeče, budi drug
— daj mi uši jedan krug!
Da oslušnem i ja
kako žito klija . . .

U ribe peraja
srebrnoga sjaja.
Ribo, ribo, budi drug
— daj peraja jedan krug!
Da me želja mine,
da vidim dubine . . .

Noću kraj živica
svetli fenjer svica.
Sviče, sviče, budi drug
— daj mi fenjer jedan krug!
Da osetim moć
da osvetlim noć . . .

Na nebu se zvezde
kao ptice gnezde.
Nebo, nebo, budi drug
— daj mi zvezdu jedan krug!
Biću lepši još,
kad stavim taj broš . . .

TATA I SIN

Kad s posla dođe moj dragi tata
za ručak pita pravo sa vrata

A posle ručka ko da ga spreči
da ukrštene rešava reči

Zatim izvaljen na otomanu
dugo bistri svoju sportsku stranu

Sa komšijama svake nedelje
on igra šah i karte delje

Kaže mi mama da budem fin
da tata na miru pročita NIN

E, dosta već jednom sa tim
neću više da budem fin

Klinom se izbija klin
nek mu NIN bude sin

KOKOŠKA

Njoj ne treba skoro ništa
sem dvorišta i bunjišta

Onde kljucne tu čeprkne
onda trkne vodu srkne

Njoj je dosta i bubica
zato što je skromna ptica

Još ako se nađe glista
sreća čista — koka blista

Leže pilad nosi jaja
dobrovoljno bez vapaja

Suva korist, malo troška
divna ptica je kokoška
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Novembar 16, 2014, 07:30:16 pm »

**
PISMA IZ PERŠUNA | Deca rastu

LETNJE NAREDBE

Naredbe su vrlo stroge
za sezonu letnju
svako mora bose noge
izvesti u šetnju

Hajd pod bukve matore
da dižemo šatore

Ne ostavljaj čamac
da čami ko samac
letos važi geslo
svi u šake geslo.

Izađimo napolje
napolju je najbolje

SEDAM PUTA MAMA

Ko mi je najdraži
uvek na usnama
to je moja mama

Kada mi se plače
imam jedno rame
rame moje mame

Kada se uplašim
u ponoćnoj tami
onda trčim mami

Kad odem u selo
i legnem u slamu
lepo sanjam mamu

Idem, zijam, padnem
vidim neka jama
tada zovem mamaaa

Na ziduje slika
a na slici s ramom
ja sa mojom mamom

O kome mislimo
uvek kad smo sami
mislimo o mami

MAJSTOR

Posla sam ti svakog žedan
i ludo me svrbe prsti
nužno mi je da sam vredan
ko kozi da bagrem brsti

Ja ne mogu da mirujem
čim čekiće negde čujem
prihvatam se rado dleta
evo odmah iz zaleta

Dajte malter, dajte ciglu
ralo, budak ili iglu
dajte ekser, dajte bakar
il brezovu metlu makar

Al mi posla niko ne da
zato što me dobro zna
vita jela, zelen ariš
ja sam, deco, majstor kvariš

DEČAKOV DŽEP

U džepu je ko u šupi
šta tu momak sve ne skupi
odakle mu samo snaga
da tegli ta silna blaga

Rajber, pero, čičak, para
pola lista iz bukvara
šarka, kliker, jedan šraf
šta sve nema ovaj laf

Parče žice, valjda bakar
dve pištaljke što ne pište
džep je kao neki plakar
džep je pravo stovarište

Kalem, drška naočara
pa tramvajska karta stara
praćka, ekser, kanap, čep
više otpad nego džep

Suva smokva, kreda, značka
od kufera kožnog drška
takva su vam blaga đačka
takva su vam blaga muška

SRCE NA ZIDU

Jedno srce, jedna strela
u srce je strela htela
bocnula ga kao pčela
da tu plane ljubav vrela

Ja napisah ime svoje
malo ime bele boje
još da mi je samo znati
kako će se  o n a  zvati

U srcetu treba dvoje
da zajedno lepo stoje
al je moja kreda stala,
d r u g o  ime nije znala
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Novembar 16, 2014, 08:02:11 pm »

**
PISMA IZ PERŠUNA | Pisma iz peršuna

ŠARGAREPA

Ja prihvatam voće i povrće
i kukuruz i šećernu repu
i prihvatam orah ispred kuće
ne prihvatam samo šargarepu

U baštama kad su noći duge
i kad slavuj zavija u lugu
slutim kako niče šargarepa
na moj užas i na moju tugu

Ja priznajem praziluk i cvekle
i šljivike, pa i šume guste
al bi suze kao kiša tekle sve
zbog one šargarepe puste

Sudbo moja, moj čemerni jade
za me život više nema čari
i već znadem za me nema nade
za mene se šargarepa bari

JA SAM KRIV ZA SVE

Držeći se valjda reda
osedeo prvo deda
al je meni umovao
ti si tome kumovao

Zatim tata posta prosed
ljutit sede, jeknu trosed
pa mi reče, ti si kriv
što pre roka postah siv

Najzad videh mamu bledu
kako čupa prvu sedu
to mi dete dušu jede
zbog njega sam stekla sede

Danas tvrde i susedi
da su svi zbog mene sedi
i rođaci vele beli
od tebe smo osedeli

Sad još čekam da se jave
svi što sede nose glave
da iz sveta stignu glasi
on je kriv za sede vlasi

A nizbrdo kad sve krene
da se braniš i ne vredi
jer su valjda baš zbog mene
i medvedi beli sedi

PISMO IZ PERŠUNA

Jednom davno beše jun
neki Avar ili Hun
reče sinu besa pun
idi more u peršun

Otad decu tera svak
ljut i crven kao rak
na kraj sveta tamo čak
gde se peršun zove "ak"

Odraslima samo dune
hajd u peršun kao june
klinci posle noću, danju
gorki peršun tamo žanju

Pišemo vam iz peršuna
da je bašta već prepuna
ovde život nije lak
gužva, mrak a buja ak

Zar ne može da se nađe
drugo mesto za nas mlađe
neka mora ili banje
il planine makar manje

I dobre i loše đake
vi terajte u voćnjake
ili u svom strašnom besu
na dedinu bar adresu

Leti pesmo, zujte strune
oj, peršune, naš peršune
u savez sa decom stupi
ostani nam ti u supi
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Novembar 17, 2014, 09:43:19 pm »

**
PISMA IZ PERŠUNA | Kod dede u selu

POZIV

Ko nije pušio kukuruznu svilu
ko nije gazio bare u aprilu
ko još nije bio musav od dudinja
ko nije video kad se šuri svinja
ko nije probao luka i slanine
ko nije video gde rastu maline
ko nije držao u ruci kajase
ko nije hranio mekinjama prase
ko još nije voće svojom rukom brao
ko nije iz gnezda ptičja jaja krao
ko još nije nikad pomuzao kravu
ko još nije dedi kupovao dravu
ko još nije lično upecao klena
ko još ne zna miris pokošenog sena
ko ne zna kako se, ej, na slami drema
taj ko da od škole ni odmora nema
nek se takav kucne na vreme u čelo
i neka požuri kod dede u selo

KURUZ

Srce bije ispod bluze
kad god sretnem kukuruze

Kukuruzu, ime moje
klipovi ti lepo stoje

Sve klipovi žute boje
kukuruzu, zlato moje

Ti nam dođe u Evropu
da pojačaš našu klopu

Ti si rodom Indijanac
ali nama nisi stranac

Daleko je Amerika
sad si, prika, naša dika

Redom svaki zlatni klip
dinarski je pravi tip

Zaboravi Vera Kruz
sad si ,diko, naš  k u r u z

Dobrodošo u naš šor
vita jela, zelen bor
šalaj, diko, si senjor
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Novembar 17, 2014, 10:23:08 pm »

*
Stihovi Vladimir Andrić

DEČJA MODA

Ne izlazi to iz mode
čim se rode čim se rode
deca rastu ko iz vode

TRAŽIM POŠTOVANJE

Tražim puno poštovanje
Za građane rastom manje
Nek odrasli dobro čuju
Odsad da me svi poštuju

Više niko ni u šali
Da me nije zvao mali

Odrasli su valjda vlast
Što imaju veći rast
Nek ozbiljno shvate mene
I nek počnu da me cene

Više niko ni u šali
Da me nije zvao mali

Tražim puno poštovanje
Za građane rastom manje
Mućnuo sam i ja glavom
Ravnopravnost tražim s pravom

Više niko ni u šali
Da me nije zvao mali
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Jun 23, 2016, 11:52:04 pm »

*

NA KRILIMA IGRE

Vladimiru Andriću, poznatom piscu za decu, pozorišnom i filmskom reditelju, nije lako postaviti originalno pitanje o stvaranju za najmlađe. Više decenija Andrić piše i pravi emisije za klince i klinceze, kao i one koji nisu zaboravili dete u sebi. Autor većine epizoda za TV serijale "Laku noć, deco" i "Pustolov", ovenčan je svim važnijim nagradama za pozorišnu i filmsku režiju.

Na prošlogodišnjem 51. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga Andrić je za delo "Daj mi krila jedan krug" (Kreativni centar, Beograd) dobio nagradu za najbolju dečju knjigu u 2006. godini.

Nad svakim razgovorom o literaturi za decu kao da bdi dobri duh Čika Jove Zmaja koji je mlade poštovao i upozoravao na sve što ne valja. Čuvenu pesmu o Pura-Moci, dečaku koji nije ni za školu, ni za zanat, koji puši, kocka se i dobija batine, Zmaj je završio rečima: "Od takvih dečaka uvek da bežite".

Svako doba zna za decu kao što je Zmajev neukroćeni junak, ali među današnjim generacijama školskog uzrasta ima dosta ozbiljnijih problema, pa čak i narkomanije. Treba li pisac za decu da govori i o tim pojavama?

Smatram da pisac niti može, niti treba da bude ograničen određenom tematikom. Napisao sam za jednu TV seriju pesmu "Ua, cigare", ali to nije bio slobodan izbor, već mi je bilo potrebno za tu emisiju. Naravno da sam i protiv droge kod dece, ali ne verujem da se pisanjem može izboriti sa ozbiljnim problemima. Naljutio sam se nedavno na moje Obrenovčane što su razapeli neku krpu sa natpisom "Sportom protiv droge". Nisam za parole, nego za konkretne stvari.

U vreme kad se nastavnici žale da današnja omladina neće da čita, već "skidaju" prepričanu lektiru sa Interneta, koji je pravi način da se deca vrate knjizi?

Deca će, naravno, ići na ponudu da što manje rade. Ne znam kako se s tim izboriti. Jedini pravi način bio bi da deca vole da čitaju. U redakciji dečjeg i školskog programa RTS, u kojoj sam godinama jedan od urednika, pokušavamo da promenimo situaciju. Upravo pripremamo novu emisiju za decu do 12—13 godina koja će imati rubriku "Preporuka knjige". Klinci će na autentičan način preporučivati vršnjacima knjige koje su pročitali.

Tu staje moć televizije. Bojim se da šire kampanje ne bi bile mnogo efikasne.

U Srbiji postoji duga tradicija književnosti za decu. Ipak, stiče se utisak da u šarenilu izloga pojedinih knjižara preovlađuju naslovi stranih autora. Vladimir Andrić se slaže sa tim da nisu dovoljno promovisani domaći autori. Nade, naravno, ima:

Duh stvaranja se seli. Napusti jednu oblast, pa se vrati. Nisam dugo primećivao neke talentovane ličnosti u domaćem stvaralaštvu za decu, a onda se pojavio sjajan pesnik Dejan Aleksić iz Kraljeva koji je prošle godine dobio nagradu "Politikinog zabavnika", Igor Kolarov (takođe dobitnik nagrade Zabavnika), pa predsednik srpske Mense Uroš Petrović i mnogi drugi. Moguće je da će se, posle navale tehnologije, vratiti želja za lepom književnošću.

Fiskultura duha

Jedina deca koju viđam su komšijska, u prolazu, i ona kojima čitam svoje knjige. Mislim da mnogo vremena gradska deca danas provode u kućama, za kompjuterom i uz televiziju, što je slaba zamena za život. Međutim, deca u Valjevu ili Obrenovcu, gde često idem, i dalje luduju napolju, prave kolibe, kolače od blata, igraju se kao neke stare generacije što su se igrale.

Da li je nagrađena Andrićeva knjiga o toj (ne)zaboravljenoj umetnosti igre?

Njen naziv "Daj mi krila jedan krug" je metaforično okrilje za skup tekstova posvećenih igri. Te priče govore o uzletu u sve što je novo, nepoznato, neuobičajeno, sve do anarhičnosti. Time priznajem ljudska ograničenja, ali i to da je, makar u snovima, sve moguće. Ja se igram, to je zabavno, a kao fiskultura duha može da posluži onome koji čita. Radim što bolje umem i zahvalan sam sudbini, jer se jako dobro osećam kad pišem.

Politika | 07.04.2007.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: