Pevani pesnici — Dragan Lukić (1928—2006)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Kompozitori, pesnici i klinci « Pevani pesnici — Dragan Lukić (1928—2006)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Dragan Lukić (1928—2006)  (Pročitano 4076 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Mart 05, 2016, 01:39:48 am »

*

DRAGAN LUKIĆ
(1928—2006)

"...Ja ne mislim da se uvek još u detinjstvu izabere poziv. Ali sa mnom se tako baš desilo: još dok sam rastao, moja stalna igračka bila je knjiga. ...
Bio sam ili prodavac novina, ili knjižar, ili štamparski majstor kao moj tata, ili urednik nekog lista, dok jednog dana nisam počeo da se igram pisanja... Ipak, ne mislim da sam pesnik zato što sam se tako igrao. Jer čovek koji pesmu u srcu nosi, jednostavno — mora i da je napiše. To je nešto što bi se uvek desilo. Čak i da se nisam tako igrao knjigom, jer to je kao što srce u živog čoveka  m o r a  da kuca. Tako nekako.
Čuvao sam knjige koje sam dobijao. Tako sam uspeo da stvorim malu biblioteku knjiga za decu. Bile su to: pesme Čika-Jove Zmaja, Čika-Andre, priče Desanke Maksimović, "Robinson Kruso", "Vinetu" i "Tri musketara". Skupljao sam i čuvao "Politiku za decu", "Mika-Miša" i "Politikin zabavnik". Tata mi je to koričio i pravio knjige od toga.
Knjige sam osećao kao žive prijatelje i drugove. Umele su satima da mi pričaju. Činilo mi se kao da me drže za ruku i vode nekuda po svetu. Činilo mi se da junake iz knjiga poznajem kao svoje drugove iz ulice i škole. Igrajući se, često smo, moji drugovi i ja, živeli kao svet u knjigama. ..."

* * *

"...Pisao je pesme, priče, romane, dramske tekstove, teorijske rasprave o literaturi, vodio emisije na radiju i televiziji. Uređivao je časopis 'Zmaj'. Bio je redovni učesnik najznačajnijih manifestacija za decu na prostorima nekadašnje Jugoslavije. Njegovi saputnici u tom misionarenju najčešće su bili: Desanka Maksimović, Branko Ćopić, Duško Radović, Arsen Diklić, Ljubivoje Ršumović, Pero Zubac, Dobrica Erić i drugi...."

• Čika Mrak (muzika: R. Anđelković)
    Izvođači:
  • Srce (muzika: Vl. Ilić)
    Izvođači:

Dragan Lukić — Život, rad i pesništvo
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2016, 01:44:58 am »

**
Pevani pesnici — Dragan Lukić