Pevani pesnici — Desanka Maksimović *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Kompozitori, pesnici i klinci « Pevani pesnici — Desanka Maksimović *
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Desanka Maksimović *  (Pročitano 2920 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Mart 05, 2016, 02:27:22 am »

*

DESANKA MAKSIMOVIĆ
(1898—1993)

"... Kako sam otvorila oči, u jednoj od odaja seoske, rabrovičke škole, začula sam ptice i đake. Kad su me odatle, iz Rabrovice, odneli kao malu u Brankovinu, kuda mi je otac, učitelj, bio premešten, opet sam se našla među đacima i među pticama. I tu mi se po ceo dan pod prozorom čuo đački žagor i vreva senica i vrabaca, po ceo dan su i tu detlići slali jedan drugom brzojave iz proplanka kod škole u proplanak kraj porte. Ponekad bi sve to zaglušila jeka zvona stare brankovinske crkve kraj koje su sahranjeni vojvode i sveštenici iz prvog ustanka, Nenadovići, a među njima i njihov potomak, pesnik i putopisac, Ljubomir Nenadović. Tu, uz crkvu, su i grobovi oca i dedova moje majke, Petrovića, koji su se sa Nenadovićima još pre prvog ustanka doselili u taj predeo, iz Hercegovine. I ja Brankovinu smatram svojim zavičajem, jer ne samo da sam osnovnu školu u njoj učila, nego sam veliki deo svoje mladosti, sve svoje letnje i zimske raspuste, kao student, u njoj provela, i jer je ona zavičaj mnogih mojih pesama. ..."

* * *

"...Desanka je bila od onih priroda u kojima se još u detinjstvu zametne ljubav koje se do kraja života ne odriču. Jer, sve u Desanki je pesničko: i reč, i odnos prema svetu, i filozofija. Reklo bi se čak da ništa drugo nije mogla biti do to što jeste. Sve što je napisala, napisala je srcem. A to njeno srce otvoreno je uvek i svuda, svemu i svakome. ..."

• Hvalisavi zečevi (muzika: A. Obradović)
    Izvođači:

Desanka Maksimović — Život, rad i pesništvo

Pesnikinja Desanka Maksimović,
portret, ulje na platnu,
rad Draginje Lize Marić Križanić
Izvor: Znamenitosti Brankovine, Valjevo 2007.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2016, 02:35:05 am »

**
Pevani pesnici — Desanka Maksimović

HVALISAVI ZEČEVI1

Hvalili se zečevi
u zelenoj travi.

Jedan rekô:
— Tako mi