Angelina
|
 |
« poslato: Decembar 31, 2010, 12:53:01 pm » |
|
** M I L E K O R D I Ć(Rasovo, 14.05.1944 — Beograd, 09.11.2003) Mile Kordić rođen je 1944. godine u Rasovu kod Bijelog Polja. Godine 1964. počeo se baviti novinarstvom u beogradskom "Studentu". Od 1965. bio je novinar "Politike ekspres". Nakon dve decenije rada kao novinar, napisao je prvu knjigu "Komitski pokret u Crnoj Gori". Već sledeće godine, 1985. objavio je drugu knjigu "Crnogorsku bunu". Godine 1988. u izdanju "Stručne knjige" izašla je i treća njegova knjiga "Oj Kosovo".
Nakon prve tri Kordićeve knjige koje su publicističkog karaktera, pojavila se i četvrta, "Đeneral", istorijski roman. Nakon toga, slede romani: "Raskol", "Zlosut", "Jelena '93", "Presuda voždu", "Zakletva", "Dušan silni" ("Ni car ni kralj"), "Predsednik", "Jelena 2001.", "Manita zemlja Srbija"...
Mile Kordić je romanom "Jelena '93". (1994. god.) zauzeo visoko mesto u srpskoj savremenoj književnosti. "Jelena" je bila jedna od najčitanijih knjiga u Srbiji celu deceniju. Roman govori o sudbini Jelene i njenog naroda i dramatičnim događajima iz vremena raspada bivše Jugoslavije, o borbi dobra i zla, o neslozi i prokletstvu koje nas prate još od pre Kosova. "Za proteklih osam godina roman 'Jelena '93' štampan je u više desetina hiljada primeraka, kod sedam izdavača."
Daleko manje je poznat istorijski roman Mileta Kordića "Đeneral", njegov prvenac, iz 1988. godine. Zašto je ova knjiga godinama ostala nepoznata široj javnosti? Da li je izdavač zatajio nedovoljno reklamirajući autora u medijima ili je pak politika imala odlučujuću reč u književnim zbivanjima krajem 80-tih?...
Istorijski, roman "Đeneral" je tužna i tragična priča o našim večitim deobama, u ratu i u miru; priča o Srbijancima i Srbima, jednom narodu a trima verama; priča o narodu kojem je "lakše izdati nego prekrstiti se" a Paša Sokolović nam je tipičan primer koliko smo, "služeći drugom, uspevali visoko da doguramo i još bolji dokaz kako smo nesposobni da razlikujemo izdaju od junaštva, sebičnost od požrtvovanja, sluganstvo od ponosa."!
Kordićev način pisanja je jednostavan, razumljiv, svež, objektivan i osobit. Za roman se ne može reci da je dinamičan, čak naprotiv. Istorijski događaji koji slede poznati su kao i sam završetak priče ali svaka stranica ove knjige navodi nas na razmišljanje kako o sebi tako i o drugima. Ovaj roman ne daju nadu i veru da će jednom biti bolje. I nije bilo bolje, niti je bolje... "Uvijek se na početak vraćamo, a nikada se pameti dozvati ne možemo."
Ništa manje vredne pažnje su i ostale knjige Mileta Kordića:
U "Zlosutu" autor je jedan od prvih koji iznosi na javnost zverstva Šiptara počinjena nad srpskim narodom, o šiptarskoj zaveri na Kosovu i Metohiji; previđanjima koji su se kasnije pokazali ostvarenim.
"Raskol" je istoriografski spis i roman o tragičnim zbivanjima u Crnoj Gori).
Citat iz romana "Manita zemlja Srbija"
"...Kao i svaki rat i ovaj je grdne tragove ostavio. I vidljive i nevidljive. O one vidljive saplićemo se na svakom koraku, a oni nevidljivi tragovi su duboko u ljudima. Mostove i fabrike popravljamo brzo. Neophodni putevi postaju prohodni, razorene fabrike ponovo počinju da rade, ali će izgleda mnogo vremena trebati da tragovi rata iz ljudskih duša nestanu. Ishodom rata, čini mi se, niko nije zadovoljan. Oni koji su smatrali da pred silom svetskom treba pognuti glavu nezadovljni su što se ratovalo i ginulo. A oni koji su smatrali da ne treba pokleknuti nezadovoljni su što se na kraju pokleklo. Mogli smo se, vele, još braniti. Teško mi obični ljudi možemo znati da li smo mogli i čime. Znaće se jednog dana kad mnoge tajne na površinu izađu..."
"Predsednik", "Zakletva", "Presuda Voždu", "Manita zemlja Srbija" su zadnje Kordićeve knjige. Priče ništa manje tužne i tragične od ostalih...
~ ~ ~
O romanima Mileta Kordića najviše su govorili i govore čitaoci. O autoru, Kordiću skoro niko. Samo na jednom sajtu moglo se naći par oskudnih bibliografskih podaka. Na jednom forumu pažnju mi je privukla sledeća rečenica:
"...Ali, sve u svemu, odličan pisac...šteta što ga je smrt omela u tome da nas obraduje sa još nekim delom, ali čula sam da će njegov sin objaviti drugi deo 'Manite zemlje Srbije'...e, sad, koliko je to tačno...".
Smrt omela... Čudno da se nigde ni njegova smrt ne pominje s obzirom da je bio ne samo pisac više bestseler-a već i dugogodišnji novinar i jedno vreme glavni i odgovorni urednik "Politike ekspres". Pomislila sam da je informacija o njegovoj smrti netačna. Okrenula sam par telefonskih brojeva. Sve što sam uspela saznati je: "Kažu da Mile Kordić više nije živ" i "Umro je posle duge bolesti."
Kada je Mile Kordić umro? Zašto o njemu niko ne piše? Ko je (bio) Mile Kordić?Angelina
|