Pevani pesnici — Jovan Dučić
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Pevani pesnici « Pevani pesnici — Jovan Dučić
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Jovan Dučić  (Pročitano 5353 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Januar 21, 2011, 11:24:24 pm »

*

JOVAN DUČIĆ
(1872—1943)

"O godini rođenja Jovana Dučića postoje sporovi i nejasnoće. Pero Slijepčević navodi da je Dučić rođen, najverovatnije, 1872. u Trebinju."
Godine 1895—1899. učitelj je u srpskoj školi u Mostaru. Član je društva Gusle, osnivač i član uredništva književnog lista Zora. 1899. napušta Mostar i odlazi na studije u Ženevu, tada nastaje preokret u njegovom životu. Završava studije i vraća se u Srbiju 1906. gde stupa u službu u Ministarstvo inostranih dela, a od 1910. ulazi u diplomatiju. Do Prvog svetskog rata i između dva rata vršio je razne poslove po raznim evropskim prestonicama. Po izbijanju Drugog svetskog rata prešao je u Ameriku...—
Započeo je da piše veoma rano (prva pesma 1886, a zbirka Pjesme 1901). U toku svoje pedesetogodišnje karijere se neprestalno razvijao i umetnički usavršavao.— Dučićevi opisi su tako potpuni, impresivni, lepi, da im je malo ravnih u celoj našoj poeziji."
"Naći najsavršeniji izražaj, to je vrhovno načelo njegove poezije. U obradi, on je odista nadmašio sve što je do njega stvarano u našoj lirici, toliko je on jak u izrazu, — otmen, diskretan, duhovit i ljubak. Njegova poezija blešti slikovitošću i melodičnim ritmom. Ona je toliko neodoljiva svojim oblikom i toliko je suvereno vladala, da su se najmlađi pesnici počeli buniti protiv nje, osećajući i sami njen čar i njen pritisak ujedno."
"Umro je 1943. godine u Geri, gde je i sahranjen. Na dan smrti izašla mu je knjiga Lirika, Pitsburg.
Danas se grob ovog velikog srpskog pesnika nalazi u porti Mala Gračanica u rodnom Trebinju."

• Vraćanje (muzika: )
    Kad mi opet dođeš
    Izvođači: Ljubiša Bačić

Jovan Dučić — Život, rad i pesništvo
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2011, 11:02:42 pm »

*
Stihovi — Jovan Dučić

VRAĆANJE *
KAD MI OPET DOĐEŠ

Kad mi opet dođeš, ti mi priđi tada,
Ali ne ko žena što čezne i voli,
Nego kao sestra bratu koji strada,
Tražeć mekom rukom mesto gde ga boli.

Puna nostalgije beznadežne, duge,
Ne sećaj me nikad da bi mogla doći
Zadocnela radost iz dubine tuge,
Ko ponoćno sunce iz dubine noći.

Jer ti ne znaš, bedna! kroz sve dane duge
Da te voljah mesto ko zna koje žene!
U tvom čaru ljubljah sav čar neke druge...
I ti beše samo sen nečije sene...

Ljubiša Bačić — Kad mi opet dođeš
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: