Pevani pesnici — Jovan Grčić Milenko
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Pevani pesnici « Pevani pesnici — Jovan Grčić Milenko
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Jovan Grčić Milenko  (Pročitano 3405 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Januar 22, 2011, 01:25:45 am »

*

JOVAN GRČIĆ MILENKO
(1846—1875)

Daroviti pesnik srpski Jovan Grčić, s književnim imenom Milenko, rodio se 1847. godine u Čerevicu na Dunavu i na podnožju Fruške Gore.
U Čereviću je svršio srpsku osnovnu školu; nemačku osnovnu školu u Petrovaradinu, nižu gimnaziju u Novom Sadu, višu gimnaziju u Segedinu i Požunu, 1867. U Beču je počeo da uči medicinu, ali, razbolevši se, napusti studije.
Jovan Grčić se pesnički razvijao kao svi mladi pesnici novoga naraštaja. Počeo je pevati po đačkim družinama, u segedinskoj Slozi, požunskoj Slobodi i bečkoj Zori; zatim se javio u časopisima, "Danici", "Matici" i "ladoj Srbadiji". Zanesen Brankom Radičevećem, sa kojim je imao dosta zajedničkih crta i gotovo istu sudbu, on je ispevao priličan broj stihova, koji su izišli u zbirci Pesme u Beču, 1869. Pored toga prevodio je nemačke pesnike, Getea, Šilera, Hajnea, pisao sentimentalne pripovetke, činio nevešte oglede u drami i u epu.
Kao pesnik radio je na patriotskoj, ljubavnoj i epskoj lirici.
Grčić je pesnik koji nije imao vremena da se razvije, ali u svojim prostim pesmama pokazao je izvesne lepe pesničke osobine, tako retke kod pesnika njegova doba: živo osećanje prirode, osetljivost, iskrenost i intimnost, kao i izvestan smisao za lepotu u običnom život.
Umro je 29. maja 1875. u manastiru Beočinu, u Fruškoj gori.

• Devojkin svatovac
    Izvođači:

Jovan Grčić Milenko — Život, rad i pesništvo
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Januar 10, 2012, 02:32:42 am »

*
Stihovi — Jovan Grčić Milenko

DEVOJKIN SVATOVAC

Svi će mi svati po ružu dati,
A vreo poljub žalosna mati;
Draži mi poljub i moja mati,
Neg' cvetne ruže i mili svati!
     Odbi se grana...

Svi će mi svati po dukat dati,
A gorku suzu žalosna mati;
Draža mi suza i moja mati,
Neg' skupi novci i dragi svati!
    Odbi se grana...

Stihovi preuzeti iz NARODNE PEVANKE | Sastavio Vlad. R. Đorđević | Štamparija i litografija "Narodna Samouprava" | Beograd, 1926
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: