Pevani pesnici — Janko Veselinović
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Pevani pesnici « Pevani pesnici — Janko Veselinović
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Janko Veselinović  (Pročitano 3981 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Februar 20, 2011, 03:29:19 pm »

*

JANKO VESELINOVIĆ
(1862—1905)

Janko Veselinović, pripovedač, romansijer, dramski pisac, rođen je u mačvanskom selu, Crnobarskom Salašu, 1. maja 1862. Objavio je 127 pripovedaka, medju kojima su i "Slike iz seoskog života", "Poljsko cveće", roman "Hajduk Stanko", i dve drame. Bio je izvrstan glumac i pevac. U obe svoje drame, sve dok se nije razboleo, glumio je glavne uloge.
"Legenda o stasitom, muževnom, leporekom piscu, boemu koji je voleo narodne pesme (lepo ih je i pevao) začela se još za njegovog života. Dopunjavana i proširivana ona je, u formi anegdotskih crtica, živa i danas. Onaj koji je pripovedao o veličini i snazi ljubavi, pobratimstva i sloge, doživeo je da ga prijatelji i poštovaoci obaspu ljubavlju i pažnjom. No, ona nije bila dovoljan lek za opaku bolest, kao ni za lične nesreće i razočaranja."
"Pohodu šabačkih Cicvarica na Beograd verovatno je kumovao i Janko Veselinović"...
Noćni život u prestonom Beogradu ga je iscrpljivao i on se sa čežnjom uvijek iznova vraćao selu.
Umro je u roditeljskoj kuci, u Glogovcu, uoči Vidovdana 27. juna 1905. godine, okružen rodbinom i mačvanskim seljacima. Sahranjen je "u prisustvu hiljade ljudi i oplakan od cele Srbije i celog Srpstva... Nad odrom mrtvog pesnika, po njegovom izričitom amanetu, odjeknula je pesma koju je Janko najviše voleo — 'Moj oblače, nemoj na orače'."

• Pred tvojom sam, evo, kućom
    Izvođači: Mile Bogdanović & Sekstet "Skadarlija", Zvonko Bogdan
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Februar 20, 2011, 03:29:38 pm »

*
Stihovi — Janko Veselinović

PRED TVOJOM SAM, EVO, KUĆOM

Pred tvojom sam, evo, kućom
za kojom sam žudio,