Milovan Vidaković (1780—1841) **
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Milovan Vidaković (1780—1841) **  (Pročitano 8944 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Februar 25, 2011, 12:38:02 pm »

*

MILOVAN VIDAKOVIĆ
(Nemenikuće, 1780 — Pešta, 28.10.1841)

Milovan Vidaković (Nemenikuće, 1780 — Pešta, 28. oktobar 1841) je bio srpski pisac, smatra se za začetnika srpskog romana i jednog od najčitanijih srpskih pisaca svoga vremena. Bio je protivnik Vukove reforme.

ŽIVOT

Rođen u selu Nemenikuće pod Kosmajem. Detinjstvo je proveo bez škole, idući za ovcama i kozama, uz oca, imućnijeg, ali nepismenog seljaka. Jedini duhovni uticaj vršila je na njega epska narodna tradicija. U toku Kočine krajine 1787—91. živeo je prvo u zbegu, a zatim sa ocem i ostalim seljanima beži u Srem. Otac se uskoro vraća, ostavivši ga rođacima u Irigu. O svojoj mladosti, selu, Kosmaju i begu ostavio je kasnije opširan zapis. U Irigu je pošao u školu, a učio je i trgovinu. Preživeo je katastrofalnu irišku kugu 1795/96. Ginaziju je završio u Segedinu, Temišvaru i Novom Sadu, filozofiju u Segedinu i Kežmarku, gde je bio upisan i na prava. Za vreme čitavog školovanja Vidaković se izdržavao podučavajući mlađe đake. Uz školska znanja njega interesuju i jezici. Naučio je latinski, nemački, mađarski i pomalo francuski. Bio je školski drug, a kasnije i blizak prijatelj, Dimitriju Davidoviću, koji je, tokom školovanja, bio pod snažnim Vidakovićevim uticajem koga je smatrao za svog mentora.

U jesen 1817. postavljen je za profesora srpske gimnazije u Novom Sadu, kojoj će uskoro zatim na čelo stati Pavle Josif Šafarik. Zbog neke afere otpušten je 1824. Otada je živio kao privatni učitelj, u Temišvaru, Sremskim Karlovcima i Pešti. Veći deo života proveo je u besparici. Poslednje godine svoga života proveo je u Pešti. Kod njega na stanu su svi srpski đaci imali smeštaj. Sahranjen je na srpskom groblju u Pešti; nadgroni spomenik mu je o svom trošku podigla Matica srpska.

DELA

Vidaković je bio vrlo plodan pisac i verovatno najčitaniji srpski autor svoga doba. Pisao je pesme, spevove i romane, a pisao je (ali nije dovršio) i autobiografiju koja je objavljena tek posthumno. Na Vidakovićevo stvaralaštvo uticaj su ostvarili srpsko epsko pesništvo, istoriografski rad Jovana Rajića, zatim dela Pavla Solarića i Atanasija Stojkovića i dela mnogih nemačkih romanopisaca niže književne vrednosti.

Najpoznatiji je kao romanopisac. Iako nije prvi pisac romana (pre njega su se u ovoj, tada još u srpskoj sredini novoj formi, ogledali Atanasije Stojković i Nikola Šimić) on je već samom obimnošću svog opusa sasvim izrazita pojava na književnoj sceni tog doba. Prvi se romanom profesionalno bavio i utvrdio ovu vrstu književnosti kod Srba ostavivši za sobom čitavu školu pisaca koji su se ugledali na njega. Za uzor su mu služili nemački romani popularne književnosti.

Birajući pustolovne i egzotične teme, Vidaković u svojim delima teži da razonodi, ali ujedno ne odustaje od namere da vaspita, te su njegovi romani puni moralnih i životnih pouka. Jezik njegovih dela je izveštačeni rusko-srpski i zbog njega će imati najviše problema sa nastupajućim mladim piscima romantičarske provenijencije.

I pored toga što mu je Vukova kritika uništila reputaciju pisca, Vidakovićevi romani ostali su među najčitanijom prozom na srpskom 19. veka, a poslednja izdanja pojavila su se na osavremenjenom jeziku između dva svetska rata.

Najpoznatija dela su mu "Usamljeni junoša" (1810), "Velimir i Bosiljka" (1811), "Ljubomir u Jelisijumu" (1814, 1817, 1823), "Siloan i Milena" (1829), "Putešestvija u Jerusalim" (1834), "Pesn iroičeska" (1839) i "Selim i Merima" (nedovršeno, 1839). Napisao je i prvu biografiju Dimitrija Davidovića ubrzo nakon Davidovićeve smrti 1838. godine. Napisao je i jedan udžbenik latinskog jezika kao i više poetskih dela.

ZANIMLJIVOSTI

Prve književne kritike u Srba napisao je Vuk Stefanović Karadžić na Vidakovićeve romane Usamljeni junoša i Ljubomir u Jelisijumu u kojima je žestoko napao njegov, po Vukovom mišljenju, izveštačeni stil.

U manastiru Tresije održava se svake godine manifestacija "Dani Milovana Vidakovića", između Ivanjdana (7. jul) i Petrovdana (12. jul).

SPISAK DELA Originalni sastavi

• Istorija o prekrasnom Josifu (spev; Budim, 1805)
  • Usamljeni junoša (roman; Budim, 1810)
  • Velimir i Bosiljka (Budim, 1811)
  • Ljubomir u Jelisijumu (u tri knjige; Budim, 1814, 1817, 1823)
  • Mladi Tovija; pripovetka u stihovima (Budim, 1825)
  • Kasija Carica (Budim, 1827)
  • Siloan i Milena Srpkinja u Engleskoj (Budim, 1829)
  • Ljubezna scena u veselom dvoru Ive Zagorice, pripovetka iz srpske istorije (1834)
  • Putešestvije u Jerusalim (spev; Budim, 1834)
  • Gramatika srpska (Pešta, 1838)
  • Pesan istoričeska o Sv. Đorđu, u stihovima (Novi Sad, 1839)
  • Selim i Merima (nedovršeni roman; Novi Sad, 1839)
  • Smesice: 10 raznih članaka (Pešta, 1841)
  • Istorija srpskog naroda, po Rajiću (u 4 knjige; Beograd 1833—37)
  • Avtobiografija Milovana Vidakovića, Glasnik Srpskog učenog društva 1871,30

PREVODI

• Ljubav k mladoj Muzi Srpskoj (s latinskog; Pešta, 1812)
  • Djevica iz Marijenburga (s nemačkog; 1836)
  • Blagodarni otrok (s nemačkog; Budim, 1836)

Literatura

S. Vasiljev, Bibliografija Milovana Vidakovića, Prilozi za književnost, jezik, istoriju i folklor, 1932 2—3.
P. Popović, Milovan Vidaković, Beograd 1934.
J. Kašić, Jezik Milovana Vidakovića, Novi Sad 1968.
J. Deretić, Vidaković i rani srpski roman, Beograd 1980.
 J. Deretić, Istorija srpske književnosti, Beograd 1983.

sr.wikipedia
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2011, 08:49:40 pm »

*

MILOVAN VIDAKOVIĆ

Milovan Vidaković je rođen 1780. godine u Nemenikućama, u Šumadiji. Zbog rata 1788. prebegao je sa porodicom u Ugarsku. Najveći deo svog života proveo je u Pešti, kao profesionalni književnik i domaći učitelj. Jedno vreme bio je profesor Novosadske gimnazije.

Vidaković je počeo poezijom religioznog karaktera i na biblijske teme. Ipak, tek njime je srpska književnost dobila romansijera u pravom smislu. Sledbenik Atanasija Stojkovića, autora prvog srpskog romana Aristid i Natalija (1801), Vidaković je marljivo i ambiciozno pisao uglavnom pseudoistorijske romane, oslanjajući se kao i drugi njegovi savremenici na Istoriju Jovana Rajića. Ono što je Stojković zasnovao u svom romanu, sentimentalizam kao poseban stilski pravac, idealizujući prirodu, selo i porodični život, sa patetikom i izraženom poetičnošću, Vidaković je razradio i razvio u svojim romanima, dajući im nova svojstva. Svojim junacima u romanima, uglavnom poznatim istorijskim ličnostima iz srednjeg veka, on je davao svojstva ljudi svoga doba, o čemu je pisao i Vuk Karadžić u kritikama Vidakovićevog književnog postupka. Po svemu sudeći, kako inače književni hroničari i ističu, Vidaković je sledio tradiciju viteških, avanturističkih, ljubavnih i moralističkih romana, povlađujući najčešće ukusu čitalačke publike. Ipak, najveći uticaj na njega izvršili su Dositej Obradović i Atanasije Stojković. On nije bio samo rado čitan pisac, nego je imao i svoje sledbenike u dugom periodu, sve do Sterije, Atanackovića i Jaše Ignjatovića.

Vidakovićeva prva pesnička knjiga, spev Istorija o prekrasnom Josifu (1805), doživela je osam izdanja. Napisana je u desetercu i kazuje legendu o Josifu. Veću slavu postigao je Vidaković romanima Usamljeni junoša (1810), Velimir i Bosiljka (1811), Ljubomir u Jelisijumu, u tri dela (1814, 1817, 1823), Kasija carica (1827), Siloan i Milena (1829), Ljubezna scena na veselom dvoru Ive Zagorice (1833) i nedovršeni roman Selim i Merima. U njima se Vidaković oslanja na poznoantički ljubavni i na barokni viteški roman, ali se prepoznaju i elementi sentimentalističkog i pedagoškog romana XVIII veka.

Fabule Vidakovićevih romana smeštene su u srpski srednji vek, u doba Milutinovo, Dušanovo, despota Đurđa Brankovića i despota Stefana Lazarevića. Među njegovim književnim junacima su Dušan, Uroš, Vukašin, Marko Kraljević, ličnosti iz istorije i narodne epike. Izuzetno popularni i čitani, njegovi romani su imali po više izdanja. Stiče se utisak da su pisani lako i bez velikih književnih ambicija.

Pored Istorije o prekrasnom Josifu, Vidaković je objavio sledeće spevove: Mladi Tovija (1825), Putešestvije u Jerusalim (1834), Pjesn proičeska o svjatom velikomučeniku Georgju (1839). Njegovu nedovršenu Autobiografiju, otkrio je, trideset godina posle Vidakovićeve smrti, 1871, Stojan Novaković. Koliko kazuje o jednom periodu piščevog života u Nemenikućama, pre odlaska u Ugarsku 1788, toliko i o njegovom književnom postupku, stilu, jeziku i vremenu.

Vidaković je objavio i druge radove: Istorij slaveno-serbskago naroda (1833—1837), rađenu prema Jovanu Rajiću, Gramatiku serbsku (1838), kojom se još jednom suprotstavio Vuku Karadžiću i njegovoj reformi jezika i pravopisa, zatim nekoliko članaka i pesama u svesci Smesice nove (1841).

U žestokim polemikama koje su dvadesetih godina XIX veka vodili Jovan Hadžić i Vuk Karadžić, a zatim Milovan Vidaković i Vuk, nije poražen samo klasicizam nego i predromantizam koji se, kako o tome piše Milorad Pavić, "definitivno utopio u romantizmu".

Vidaković je zastupljen u antologijama Mladena Leskovca, Miodraga Pavlovića, Zorana Gavrilovića i Petra Milosavljevića, odakle su njegove pesme i preuzete za ovo izdanje.

Umro je u Pešti 1841. godine.

Slobodan Rakitić "Antologija poezije srpskog romantizma"
Beograd, 2011.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: April 26, 2012, 02:12:34 am »

**
Stihovi Milovan Vidaković

VIDIM NEBO OTVORENO

Vidim nebo otvoreno
     i jedan svetli zrak
Koji se spusti ustremljeno
     na gust neki oblak;
Koga temnost svetlošću
     najedanput rasu,
I ja smotrim s radošću
     tihu neku rosu,
Koje kaplje sad biserne
     padnu mi u oči,
Kô brilijant lučezarne
     da se čisto ukoči!
Svetlost malo rastvori se,
     kad al' novo čudo
Na oblaku pojavi se,
     naspram koga ja stado';
Ljubopitno ustanovim
sad ja vzor moj na ovaj,
     Kad al' cerkov neku vidim
na vozduhu, kao raj;
     Koja tiho u svetlosti
na zemlju se pusti,
     I iščezne svet nebesni
i oblaci jasni
     Ja se na to sad približim
u snu, da ju vidim...

BELI SVETE, SAV MI POMRČAVAŠ

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Beli svete, sav mi pomrčavaš,
Tiha noćca, ti se približavaš,
Svetlo Sunce, za goru zalaziš,
Vladenije Luni sad predaješ;
Ti ćeš sutra opet voskresnuti,
Al' ja bedni neću dočekati.
O, vesele šume i doline
I livade cvetmi ukrašene,
Radostan sam po vami hodio,
I veselo pjenje sam slušao
Po grančicam' svakojakih ptica
U sladostnom čuvstvu moga srdca.
Ali moja radost iščezava,
Poslednji se konec približava,
Slatki brate, da se poljubimo,
I večito da se rastanemo;
Jer se teško od sveta rastati
I u večnost noći nakanuti.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

1805.

U MESTU PRIJATNOM, TIHOJ PUSTINJI

U mestu prijatnom, tihoj pustinji,
Gdi slavuji poju, šuma zeleni,
U žalost pogružen i sveta udaljen
     Suze prolivam.

Ujedinjenije pita moju žalost,
Niti serce moje zna za drugu radost,
Oko mene sad svi predmeti veseli
     Sa mnom tuguju.

Oni isti ptični glasi umilni
S kojima se svaki srećan veseli