Poetski trenuci jugoslovenske muzike
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Poezija i muzika  « Poetski trenuci jugoslovenske muzike
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Poetski trenuci jugoslovenske muzike  (Pročitano 6150 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Februar 19, 2011, 10:03:32 pm »

*

POETSKI TRENUCI JUGOSLOVENSKE MUZIKE

Ibrica Jusić pevao stihove Brehta i Desanke Maksimović, Indeksi Maka Dizdara, Arsen Dedić Tina Ujevića i Krleže, Zdravko Čolić Branka Radičevića, Jadranka Stojaković Šantića

Svoje mesto i svoju primenu u popularnoj muzici našao je veliki broj pesnika. Nedavno preminuli Duško Trifunović, osim knjiga, napisao je više od 300 tekstova za Bijelo dugme, Indekse, Nedu Ukraden, Jadranku Stojaković, Zdravka Čolića, Seada Memića Vajtu, Arsena Dedića, Gabi Novak, Željka Joksimovića...

Bilo je muzičara i bendova koji su pravili konceptualne albume na stihove "pravih" pesnika. Ibrica Jusić je 1978. godine snimio ploču "Ne dajte da vas zavedu", na kojoj je otpevao stihove Brehta, Desanke Maksimović, Enesa Kiševića, Miroslava Antića. Iste godine nastala je ploča "Modra rijeka", koju su Indeksi uradili na stihove Maka Dizdara, prvi i jedini put da neka grupa posveti ceo album jednom domaćem pesniku. Dve godine kasnije Arsen Dedić snimio je album "Pjevam pjesnike", sa muzikom na stihove Ujevića, Krleže, Ivana Gorana Kovačića, Matije Bećkovića...

Najčešće su sarajevski izvođači pevali muziku na stihove poznatih pesnika. Zdravko Čolić je tokom svoje karijere uglavnom pevao pesme mrtvih pesnika — "Pjevam danju, pjevam noću" ili "Ao, nono, bijela" Branka Radičevića ili "Pjesmo moja" iz zaostavštine Jovana Jovanovića Zmaja. Na drugoj strani, Kemal Monteno je često sarađivao sa tzv. estradnim pesnicima poput Miše Marića, Duška Trifunovića, Rešada Hadrovića. Jedan od njegovih najvećih hitova, pesma "Dušo moja", za koju je stihove napisao Zvonimir Golob, nastao je tako što je Monteno pesmu pročitao u novinama i napravio melodiju za nju.

Stihove Aleksa Šantić iz pesme "Što te nema" otpevala je Jadranka Stojaković, koja je pevala i pesmu "Predosećanje", na stihove Desanke Maksimović. Još pre tri decenije Seid Memić Vajta je snimio pesmu "Noć samo vas", jednu od najpoznatijih pesama Izeta Sarajlića. Njegovi stihovi našli su se i u pesmi "Počasna straža" Zabranjenog pušenja, koja se završava stihovima Sarajlićeve najčuvenije pesme "Rođeni dvadeset treće, strijeljani četrdeset druge".

Grupa Lačni Franc iz Maribora snimila je pesmu Franca Prešerna "Zdravljica", koja će, kasnije, postati i zvanična himna Slovenije. Dado Topić je na svom konceptualnom albumu "Neosedlani" iz 1979. koristio stihove Jure Kaštelana: Lijepa je ova zemlja/ meni najdraža/ nigdje toliko algi/ kao u uvali moga djetinjstva.

Niška grupa Galija je na albumu "Druga plovidba" snimila pesmu "U suton", komponovanu na stihove Dobriše Cesarića. Na ploči "Daleko je Sunce" nalaze se citati preuzeti od Dobrice Ćosića, Branka Ćopića, Ive Andrića, Laze Lazarevića i Alekse Šantića. Na albumu "13" su stihovi pesnika Branka Radičevića, Stevana Raičkovića i Petra Pajića.

Poslednji takav projekat na ovim prostorima je album "Pesme iznad Istoka i Zapada", na kome je nekoliko ovdašnjih prestižnih pop-rok bendova odsviralo i otpevalo pesme urađene na tekstove vladike Nikolaja Velimirovića. Među njima i Partibrejkersi, Bjesovi, Darkvud dab... Projekat je nastao po ideji mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, a na snimanju je učestvovalo preko trideset muzičara.

POZAJMICE

Brojni su kompozitori koji su od poznatih pesnika uzimali stih ili dva, neku poetsku sliku ili frazu i uklapali ih u svoje pesme, koje su kasnije potpisivali. Gorana Bregovića je čak tužio jedan anonimni pesnik za krađu stihova "Sve će to, mila moja, prekriti ruzmarin, snjegovi i šaš". U pesmi "Ako možeš, zaboravi" Bregović je iskoristio stihove "porodi me kao srna na snijegu" rumunskog pesnika Nikite Staneskua, a u pesmi "Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo" stihove Branka Miljkovića "ko ne sluša pesmu, slušaće oluju". Dino Merlin je na albumu "Sredinom" koristio stihove Emili Dikinson, ali je to i naznačio.

Zvonko Prijović | Glas javnosti
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: