Pevani pesnici — Milosav Buca Mirković
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Pevani pesnici « Pevani pesnici — Milosav Buca Mirković
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Milosav Buca Mirković  (Pročitano 3539 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Maj 26, 2011, 08:32:15 pm »

*

MILOSAV BUCA MIRKOVIĆ (1932—2013)

"Milosav Mirković-Buca, književni kritičar, čovek pozorišta, feljtonist, esejist a prevashodno pesnik, rođen je na Vidovdan, 28.6.1932. zajedno sa sestrom Milenom bliznakinjom u Aleksandrovcu, nemanjičkoj, kopaoničkoj Župi.
Studirao je na Stomatološkom i Filozofskom fakultetu.
Oblasti njegovih interesovanja bile su velike: istorija, filozofija, pozorište, književnost a posebno mesto imala je poezija.
Ima običaj da kaže: 'Književnost i poeziju učio sam od Dušana Matića, Isidore Sekulić, Oskara Daviča, Ive Andrića, i Dobrice Ćosića'. —
Buca Mirković je zasopljeni strasnik poezije. On hrli pesmi i kad je nema, on ume da je istera iz kamena. —
Buca Mirković ne peva o sebi. On hoće svet. Ali zna da su sve relacije započele ovde i da se u Župi aleksandrovačkoj tako često okončavaju, kao da je, pišući pesmu samo za taj svoj rodni kraj čuvao. S ovom poezijom stalno izlazite na neke čistine, kroz uparađene predele, pred zrele slike, izdeljene iz bogatog, travnatog, grabuljavog, bokoravog, pasijans jezika, u kome vazda živi poetsko i kad nije nemir, ni urnebes, ni bodež, već kad snevate slatko i slažete "varku na varku".
Objavio je preko trideset knjiga poezije i eseja, glumačkih medaljona i minjona.—
Bio je na čelu tribunala za izbor deset najboljih pesničkih knjiga od 1945. do 1995. godine.—"

• Niz Moravu vetar duva
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Maj 26, 2011, 08:32:31 pm »

*
Stihovi — Milosav Buca Mirković

UZ MORAVU VETAR DUVA

U Srbiji varoš velika
kroz nju teče reka Morava
kraj nje smo se, dušo, sreli mi