Rade Lazarević (?—1941)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « ČITAONICA « Podsećanja « Rade Lazarević (?—1941)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rade Lazarević (?—1941)  (Pročitano 2395 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Decembar 16, 2010, 12:14:53 pm »

**

RADE LAZAREVIĆ

Rade Lazarević, učenik VI razreda kragujevačke Gimnazije, streljan je 21. oktobra 1941. godine u Šumaricama kraj Kragujevca. Izveden sa časa sa još 300 svojih drugova i 18 profesora, s tašnom u ruci, Rade je krenuo ka večnom boravištu, stao pred fašističke cevi i umro smrću heroja.

Otac mu je bio poznati slikar Petar Lazarević koji je za vreme oslobodilačke borbe, u znak sećanja na svoga sina, slikao portrete Radetovih drugova, vršnjaka, boraca Trećeg kragujevačkog bataljona. Rade je bio primeran učenik. Mnogo je čitao i tako stekao obrazovanje koje ga je predodredilo za pesnika. Počeo je da piše još u prvom razredu gimnazije. Za sobom je ostavio jednu svesku nadahnutih stihova koja se čuva u Narodnoj biblioteci "Vuk Karadžić" u Kragujevcu. Smrt, kojoj je hrabro gledao u oči, uzela ga je na početku njegovog pesničkog pohoda ka predelima iz kojih bi, sudeći po njegovom talentu, doneo trajna poetska ostvarenja. Ali ... Ono što je stigao da ostvari, svakako, predstavlja lep i uspešan početak.

"Rastanak", jedna od boljih Lazarevićevih pesama, nosi u sebi jedno predosećanje koga Rade nije bio svestan. Nastala je skoro uoči njegove pogibije, upravo u vreme kada je u svojoj svaštari, nađenoj na stratištu, zabeležio: "7. X 1941. VEĆ 6 DANA IDEMO U ŠKOLU PO NAREDBI NEMAČKIH VLASTI, I TO SAMO VIŠI RAZREDI, ZAISTA NEZGODNO VREME ZA UČENJE." U toj pesmi Rade se oprašta od svog voljenog Kragujevca. Da li je trebalo da ide u Beograd radi studija ili iz nekog drugog razloga, nije poznato. U svakom slučaju odlazak iz Kragujevca za vreme okupacije teško mu je padao. Sudbina je htela da taj oproštaj bude i oproštaj sa životom.

Dimitrije Nikolajević

[postavljeno 25.05.2010]
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Decembar 16, 2010, 12:15:21 pm »

**
Stihovi Rade Lazarević

RASTANAK

Danas se moram rastati s tobom,
Moj dobri druže, najlepši grade;