Pevani pesnici — Radojko Jovanović / Rade Drainac
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « KOMPOZICIJE NA STIHOVE SRPSKIH PESNIKA « Pevani pesnici « Pevani pesnici — Radojko Jovanović / Rade Drainac
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Pevani pesnici — Radojko Jovanović / Rade Drainac  (Pročitano 3017 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Decembar 12, 2011, 11:51:23 pm »

*

RADE DRAINAC
(1899— 1943)

Rade Drainac rodio se kao Radojko Jovanović 4/26 avgusta 1899. godine u Trbunju kod Blaca.
"Zaista neobična poezija za ono vreme. Rekao bih čak jeretička. Pisati poeziju kakvu Srbija nije mogla da svari na početku dvadesetih godina prošloga veka, nije bilo uputno a još manje se slagalo sa ptičicama koje cvrkuću, nevinoj ljubavi i naivnom zanosu ondašnjih pesnika. Rade Drainac nije bio predvodnik modernizma u Srbiji. Ne. Rade je bio modernizam. Kada kažem modernizam, mislim Rade Drainac."
"Rade je imao u sebi jedno fino i suptilno gađenje i otklon naspram ljudi, naspram društva koje ga je užasavalo i izazivalo mu pesničku mučninu i i sabijalo u njemu pesnički destruktivno — oslobodilački naboj. Ta vrsta naboja mu nikada nije nedostajala i ona je suština pesničkog delovanja samotnjaka, kralja umornih i zgađenih senki koje uzalud traže sunce neke nove ničeovske zore koja će ih zagrejati i dati im preko potreban mir i spokoj.
Rade ne moli za milost. Ne želi za sebe ni milost bogova, ni milost ljudi. Iskren i čestit u svojim strastima (neko bi ih nazvao grehom) on nastavlja i u smrti, onako kako je živeo za života, iskreno i bez kajanja. To ne znači da Rade nije propatio. Samo ko je užasno patio, kome su kako kaže Niče dušu rastakali i mučili, sposoban je za ovakve doživljaje. Samo duša koja je jezivo propatila, sposobna je da bude apsolutno ravnodušna prema svojoj smrti i stradanju trošnog tela koje će završiti među ostalim đubretom, ili otpacima, kako je voleo da se našali Rade.
'Ne žalite me: ja sam za života kao plačna vrba proplakao za sobom.'"
Umro je u Beogradu, 1. maja 1943. godine.

• Sneg (muzika: Dušan Jakšić )
    Izvođači: Dušan Jakšić

Rade Drainac — život, rad i pesništvo
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Decembar 12, 2011, 11:54:55 pm »

*

SNEG

Ima dana kada pada belo inje
Bezbrojne oči gledaju u mene