Vladimir Nikolić (1829—1866)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vladimir Nikolić (1829—1866)  (Pročitano 5521 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Mart 20, 2012, 12:41:30 am »

**

VLADIMIR NIKOLIĆ
(Nova Gradiška, 25.06.1829 — Betež, 25.04.1866)

Poslednjih decenija prihvaćeno je, sasvim s razlogom, stanovište da potpunu sliku jedne književne epohe ne daju samo veliki pisci već i oni manji, pa čak i oni s jednom ili nijednom antologijskom pesmom. Oni imaju svoje mesto u književnoj istoriji, manje ili više značajno, manje ili više vidljivo. Pored glavnog stabla, postoje u krošnji veće i manje poprečne grane, moćni izdanci ali i oni manji, gotovo nevidljivi. Tako izgleda i književna mreža jedne epohe. O tome pišu Miodrag Popović u svojoj trotomnoj istoriji srpskoga romantizma (1968,1972), Miodrag Pavlović u brojnim ogledima o srpskim pesnicima, ali i u Antologiji srpskog pesništva (1964), kao i Jovan Deretić u Istoriji srpske književnosti (1983) i Slavko Leovac u Portretima srpskih pisaca XIX veka (1978). Otuda najzad u našoj antologiji i pesnici sa oskudnim biografijama i nevelikim pesničkim delima, ali sa ponekom pesmom koja i danas zvuči sugestivno i zrači svojom lepotom. Pesma je i svedočanstvo o jednom vremenu.

Jedan od takvih pisaca je i Vladimir Nikolić, pesnik i pripovedač. Rođen u Novoj Gradiški 25. juna 1829. godine. Potiče iz svešteničke porodice. Gimnaziju i pravne nauke završio je u Zagrebu. Jedno vreme radio je u zagrebačkoj županiji, a potom u finansijskoj službi u Sisku, Pregradi i Požegi.

Kao sudski pristav službovao je u Betežu kod Slavonske Požege, gde je i umro 25. aprila 1866. godine.

Objavio je pesničke zbirke Kunugorke (1855) i Bršljani (1863), i knjigu Pripovijetke (1864). Pesma "Na te mislim" našla se u mnogim pesmaricama u drugoj polovini XIX veka, ali i u nekim savremenim antologijama (Petra Milosavljevića, Pere Zupca i Zdravka Krstanovića). Peva se i danas, kao tzv. starogradska pesma, poput "Spomena" Spiridona Jovića. Niko i ne zna čiji su to stihovi.

Slobodan Rakitić "Antologija poezije srpskog romantizma"
Beograd, 2011.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Mart 20, 2012, 12:42:33 am »

**

Predrag Dragović
Portret pesnika, 2011.

Portret Vladimira Nikolića preuzet iz "Antologije poezije srpskog romantizma" Slobodana Rakitića
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Mart 20, 2012, 12:56:33 am »

**
Stihovi Vladimir Nikolić

NA TE MISLIM

Na te mislim kada zora sviće,
Na te mislim kad se svrši dan,
Na te mislim kad se svako biće
Sprema tihi da prosniva san.