Teodosije Hilandarac (sredina 13. i početak 14. veka)
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « SRPSKA SREDNJOVEKOVNA KNJIŽEVNOST « Tvorci i dela srpske srednjovekovne književnosti  « Teodosije Hilandarac (sredina 13. i početak 14. veka)
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Teodosije Hilandarac (sredina 13. i početak 14. veka)  (Pročitano 7637 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Avgust 02, 2012, 03:27:19 am »

**

TEODOSIJE HILANDARAC
(druga polovina 13. i početak 14. veka)

Teodosije Hilandarac (druga polovina 13. i početak 14. veka). Hilandarski monah, mlađi od Domentijana, pripadnik razvijene svetogorske književne tradicije, obogatio je i proširio sistem žanrova u srpskoj književnosti, naročito u oblasti crkvenog pesništva: Služba svetom Simeonu, Služba svetom Savi, Zajednički kanon Spasu Hristu, svetom Simeonu i svetom Savi, Zajednički kanon svetom Simeonu i svetom Savi na osam glasova (u svakom od osam glasova ispevan je po jedan kanon sa akrostihom), Zajednički kanon svetom Simeonu i svetom Savi četvrtoga Glasa, Služba svetom Petru Koriškom. Poznata su nam, takođe, dva njegova velika prozna dela: Žitije svetog Save i Žitije svetog Petra Koriškog (podvižnik iz okoline Prizrena iz druge polovine 13. veka), kao i jedna pohvala (Pohvala svetom Simeonu i svetom Savi). Svojim poetskim delima Teodosije je upotpunio, zaokružio i objedinio kult prvih srpskih svetitelja.

ANTOLOGIJA STARE SRPSKE POEZIJE | Priredila i predgovor napisala Zorica Vitić | POLITIKA | NARODNA KNJIGA 2005.
Sačuvana
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Avgust 02, 2012, 03:40:26 am »

*
Stihovi Teodosije Hilandarac

SLOVO UTEHE SV. SAVE
UPUĆENO STEFANU NEMANJI

Ne tuguj mi gospodaru i oče:
ja sam tvoj post
i stajanje i klanjanje.