Jo­van Janjić: Budimo ljudi — reč Patrijar­ha Pavla
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
KNJIŽEVNOST « ČITAONICA « Pisci i knjige « Jo­van Janjić: Budimo ljudi — reč Patrijar­ha Pavla
Stranice: 1   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Jo­van Janjić: Budimo ljudi — reč Patrijar­ha Pavla  (Pročitano 5789 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Angelina
Administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Septembar 09, 2012, 02:38:56 am »

**

JA­NJIĆ, Jovan:
BUDIMO LJUDI — REČ PATRIJARHA PAVLA
Niš: Zograf, 2006

"Čovek ne može da bira vreme u kojem će se roditi, niti prilike i okolnosti u kojima će živeti. To ne zavisi od nas. Ali, ono što zavisi od nas i što se očekuje od nas, jeste da — budemo ljudi, uvek i svuda."

Jovan Janjić, novinar NIN-a u kome između ostalog prati i crkvenu hroniku, napisao je sjajnu knjigu o srpskom patrijarhu. Neposredan povod za nastanak biografije poglavara SPC bila su tri duga razgovora koja je Janjić vodio sa patrijarhom Pavlom. Budući novinar, Janjić piše dinamično i razgovetno, svima dostupno i prijemčivo. Životopis patrijarha Pavla autor započinje epizodom iz Los Anđelesa gde se u leto 1992. godine našao patrijarh u misiji pomirenja i vraćanja u kanonsko jedinstvo otcepljenih eparhija na tlu američkog kontinenta. Videvši dakle, prvi put u životu Tihi okean, patrijarh je zavrnuo skute svoje mantije, zakoračio u vodu i uzeo sa obale dva kamenčića koja je poljubio i stavio u džep. Potom je visoko podigao ruke ka nebu. Videvši ovaj patrijarhov gest, agent FBI-ja koji je bio zadužen za patrijarhovu bezbednost, prišao mu je, kleknuo, poljubio ruku i rekao: "Ovo je svetac koji hoda!". Janjić piše životopis patrijarha Pavla, počev od njegovog detinjstva: 44. poglavar SPC rodio se 1914. godine u slavonskom selu Kućanci (tokom rata u Hrvatskoj spaljena je crkva u patrijarhovom rodnom selu, baš iz tog razloga što je izrodilo poglavara SPC) i rano ostao bez roditelja. Bio je slabašno i bolešljivo dete i jednom su mu čak i zapalili sveću misleći da je umro. Budućeg srpskog patrijarha čuva, vaspitava i obrazuje porodica, tetke i stričevi, a on sam kao đak najviše voli nauku. Zanimljiv je podatak da je njegova ocena iz veronauke u jednom trenutku bila dvojka! Janjić nam dakle prikazuje patrijarhov svetovni život i potonji monaški sve ilustrujući zanimljivim i živopisnim epizodama. Patrijarh srpski još kao monah, a potom i Episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski (pune 33 godine) živi poučen svetootačkim primerima: svuda ide peške, sam ušiva i popravlja mantije, snalazi se i dovija kako da popravi dotrajale cipele, popravlja brave, gasi svetla kad drugi zaborave, sam sebi kuva... Neprestano je u postu i molitvi, a samo o Božiću i Vaskrsu uzme po komadić mesa. Patrijarh nastavlja misionarsko delo Svetog Nikolaja Srpskog, a o njemu se govori već za ovozemaljskog života kao o svetom čoveku i putujućoj ikoni. Patrijarh Pavle stupa na tron poglavara SPC 1990. godine u trenutku u kome počinje golgotsko stradanje i rat na Balkanu. Sam patrijarh aktivno je na strani mira: on poziva poglavare rimokatoličke crkve i islamske zajednice iz Zagreba i Sarajeva na dijalog i apeluje da svi zajedno rade na smirenju naroda i zaustavljanju ratne stihije, razgovara i sa svim srpskim političarima, onima na vlasti i onima u opoziciji; piše sam na pisaćoj mašini pismo srpskom narodu u Bosni i Hercegovini 1992. i moli ih da propuste konvoj humanitarne pomoći muslimanima u Srebrenicu; ostaje upamćena patrijarhova poruka prognanim Srbima iz Krajine 1995. Prvi put u ovoj knjizi objavljene su posebne molitve koje je patrijarh Pavle sastavio u junu 1999. godine u vreme velikog stradanja Srba tokom dolaska snaga KFOR-a na Kosovo i Metohiju. Prosbe za veliku i sugubu jekteniju patrijarh je sam otkucao na mašini i one su postale obavezne na bogosluženjima. Janjić brižljivo sakuplja duhovne pouke patrijarhove i objavljuje ih u ovoj nesumnjivo dragocenoj knjizi. Pored duhovnih pouka, ova knjiga sadrži i poglavlja "Patrijarh Pavle privatno" koje sadrži detalje iz patrijarhovog života do sada nepoznate široj javnosti i poglavlje "Patrijarh u anegdotama" takođe prvi put u knjizi sabrano. Ova knjiga još je jedan dokaz da imamo priliku da nas u jednom od najtežih vremena za naš narod duhovno vodi čovek čija blagost i smirenje poništavaju vrtlog savremenog sveta.

Violeta Vučetić | Novine Beogradskog čitališta | Broj 18—19 | Februar—Mart 2007.

JA­NJIĆ, Jo­van: Budimo ljudi — reč Patrijar­ha Pavla. — Niš: Zograf, 2006.
Sačuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: